Skip Navigation Links
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

Yılanlı Kilisenin Sarı Saçlı Rahibesi

Yılanlı Kilisenin Sarı Saçlı Rahibesi
Gündem - 19.12.2012 Çarşamba 17:33 
Niğde Müzesi'nde bulunan M.S. 1000 yıllarına ait 21 yaşında yaşamını yitirmiş Rahibe mumyası çürümeyen sarı saçları sayesinde tek sarı saçlı rahibe ol

 

Niğde Müzesi’nde bulunan M.S. 1000 yıllarına ait 21 yaşında yaşamını yitirmiş Rahibe mumyası çürümeyen sarı saçları sayesinde tek sarı saçlı rahibe olma özelliği taşıyor.

Niğde Müzesi’nde görev yapan Murat Tektaş Rahibe mumyası hakkında bilgi verdi. Tektaş; “ Mumya M.S 1000 yıllarında yaşamış 21 yaşında bir bayana aittir. Mumya çürümeyen sarı saçları ile tek sarı saçlı Rahibe olma özelliği taşımakta. Mumya Aksaray Ihlara Vadisi’nde Yılanlı Kilise’sinden çıkartılmış. Bu mumya mısırdaki mumyalardan biraz farklıdır, farklı olmasında ki sebep iç organları çıkartıldıktan sonra tuzlama yöntemi ile mumyalanıyor. Üzerindeki kıyafetlerle birlikte gömülmüş ve mumya kaçakçılar tarafından çıkartılmış fakat bir mağarada bırakılmıştır. Yaklaşık 1.62 cm boyunda 2004 yılında National Geographic’ten uzmanlar gelerek bu mumyanın röntgenini çekerek boynunun kırık olduğu belirlendi fakat ölüm sebebi bu değil. Saçından bir örnek alarak izotopik incelemede bulunan uzmanlar balık ağırlıklı bir beslenme yaptığı kanısına vardılar ve bu durum üzerinden Akdeniz kıyılarından gelmiş veya Kızılırmak bu çevreye yakın olmasından dolayı balık ile beslenmiş olduğunu belirlediler. Başının kapalı olması ve ellerinin bu şekilde bağlı olması nedeniyle rahibe olduğunu düşünülüyor.” şeklinde konuştu.

 
Etiketler; ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: